Z okazji Dni Lasów i Zadrzewień, trwających od 1 do 7 czerwca, wybrani przedstawiciele Koalicji “Włącz Czystą Energię” postanowili podzielić się dobrymi praktykami, jakie stosują w swoich firmach. Jest to inspiracja dla przedsiębiorców, w jak kreatywny sposób można działać proekologicznie w różnego typu biznesach.

Kompania Piwowarska praktycznie od zawsze sprzedaje swoje piwo w butelkach zwrotnych.

Lider branży piwnej w Polsce podkreśla, że rozwój systemów kaucyjnych ma wielkie znaczenie dla środowiska, ponieważ redukuje emisję gazów cieplarnianych. Przykładowo, użycie butelki jednorazowej przekłada się na 67 kg CO na hektolitr piwa. Stosując butelkę zwrotną zmniejsza się ilość CO do niecałych 20 kg, a to przy założeniu zaledwie trzech cykli jej obrotu, podczas gdy może być ich nawet kilkanaście. Wtedy ilość CO spada znacznie poniżej 10 kg w przeliczeniu na 1 hektolitr piwa.

Utworzony przez Kompanię Piwowarską system obrotu butelkami zwrotnymi ma wysoką, bo 90% efektywność. Od otwarcia w sierpniu 2019 r. pilotażowego skupu butelek w Poznaniu Kompania Piwowarska przyjęła w nim ponad 1,5 mln butelek. W kwietniu firma przyłączyła się do inicjatywy Carrefour Polska pod nazwą „Droga do zero waste”. W ramach współpracy we wszystkich 250 hiper- i supermarketach Carrefour na terenie całego kraju można, bez paragonu, oddawać butelki zwrotne Kompanii Piwowarskiej.

W tym roku rozpoczęliśmy współpracę z Carrefour Polska by zachęcić Polaków do aktywnego ograniczania ilości generowanych odpadów szklanych. Zależy nam zwłaszcza na zwiększeniu liczby rotacji butelki. Butelka zwrotna może być użyta nawet 20-krotnie zanim zostanie przeznaczona do recyklingu. Zatem prawidłowe korzystanie z butelek zwrotnych, czyli oddawanie ich do sklepu, a dalej ponowne napełnienie i wprowadzenie do sprzedaży jest korzystne dla środowiska naturalnego – mówi Grzegorz Adamski, kierownik ds. public affairs, Kompania Piwowarska.